Tak nám zabili ferdinanda!

08. 06. 2010

Tak nám zabili Ferdinanda!

Ing. Petr Novotný

Vlastně ani nevím proč se mi vybavila úvodní slova nejklasičtější klasiky české literatury. Nadpis by totiž měl znít “ Tak nám zakázali žárovku!“. Možná je to kvůli tomu „nám“, které evokuje, že jsme ho (ji) měli tak trochu rádi a nebo jsme si aspoň zvykli. A taky trochu kvůli tomu explicitně nevyjádřenému „oni“, tedy že my s tím nemáme nic společného. Pravda, zatím je „mrtvá“ jen ta stowatová a všechny matné. Jenže ty ostatní budou rychle následovat. A proč najednou patří na smetiště dějin, když více než 100 let dobře sloužily? Protože jsou neúsporné a neekologické!
Je to skutečně tak? Světelná účinnost klasické žárovky 100W E27 při nominálním napětí je cca 13,5lm/W. U kvalitních „úsporek“ s obdobným tokem umožňujících přímou náhradu žárovky je to cca 55- 62lm/W. Zdánlivě tedy není co řešit. Jenže v české kotlině se v průměru 7 měsíců v roce topí, a žárovka oč je méně účinným světelným zdrojem, o to účinnějším je infračerveným zářičem (cca 95%). Navíc v době kdy se topí se i mnohem více svítí. Zdaleka tedy není možno konstatovat, že energie, která není vyzářena ve viditelné části spektra, přijde vniveč. Platí to samozřejmě jen pro žárovky umístěné v temperovaných místnostech.
Nejsem si jistý jestli existuje hodnověrná statistika mapující množství energie spotřebované žárovkami. Já jsem si „zametl před vlastním prahem“ a spočítal kolik žárovek máme v rodinném domku a kde jsou. Napočítal jsem 19ks vesměs 60W (tedy zatím legálních): dvě na WC, jedna na chodbě, jedna v předsíni u zadního vchodu, jedna v lampičce, jedna ve špíži. Zbytek na půdě a ve sklepě. Velkou část z nich jsem za 17let bydlení nevyměnil, takže jejich podíl na spotřebě je určitě marginální.
Složitější otázka je čím je nahradit. Zářivky umožňující přímou náhradu (snad s výjimkou těch nejlepších a nejdražších) příliš nemilují časté spínání. Navíc ze studeného stavu jim trvá 1-2 minuty než dosáhnou plného výkonu, a to už jsem většinou ze sklepa pryč (bezprostředně po zapnutí svítí cca 1/3 světelného toku). Zářivky (včetně tzv. úsporných) představují nebezpečný odpad (rtuť, elektronika) na rozdíl od neškodných a snadno recyklovatelných žárovek. Kolik domácností (byť jinak třídících), bude nosit vyhořelé úsporky do patřičných sběrových míst, pokud na ně nebude v dosahu příslušný kontejner je otázka, a kolik rtuti se uvolní do prostředí ze zdrojů končících ve směsném odpadu rovněž. Řekl bych tedy, pro daný účel, náhrada nepříliš vhodná. LED náhrada adekvátního výkonu je zatím prakticky nedostupná a i když se to záhy změní, cena bude ve srovnání se žárovkami ještě léta astronomická. A více smysluplných řešení vlastně není, takže z Bruselu zakáza-li (předpokládám že se jednalo o pány) žárovku, aniž by v řadě případů byla k dispozici přiměřená náhrada.
Jestli se jedná o hloupost, lobbing, ústupek agresivnímu environmentalismu, nebo všechno dohromady na tom až tak nezáleží. V každém případě je toto administrativní nařízení přinejmenším nedemokratické (nikdo se nás neptal), antiliberální a především zbytečné. Nicméně v řadě dalších neuvážených, hloupých, nedemokratických, antiliberálních, zatraceně drahých (a nevím jakých ještě) opatření, směřujících nesmyslně proti emisím životně důležitého nejmenovaného plynu jehož chemická značka se stala světovým zaklínadlem, je zákaz staré dobré žárovky nepochybně drobností. Ve srovnání s povinným procentem biopaliv v ropných produktech vedoucím ke globálnímu nárůstu cen potravin a masívnímu kácení pralesů, nebo naší českou lahůdkou v podobě podpory fotovoltaické výroby energie určitě. Jen by mě zajímalo proti čemu budeme bojovat, až si časem sdělovací prostředky konečně všimnou, že představitelé mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) lžou, jako když Rudé právo tiskne.
V každém případě bych doporučoval, nějakou tu žárovičku si schovat. Můžeme se u ní hřát až zakážou oheň v krbu (neefektivní a neekologický), a případně i v tajné odbojové buňce zvyšovat emise CO2 nezbytného pro růst zelených rostlin a na dálku tak přispívat ke zvýšení výnosů na políčcích hladovějících v Africe.

Zanechte vzkaz